přejít na obsah webu


Shafty II

Shafty, jejich vývoj a nové technologie výroby shaftů mají spolu s míči největší podíl na prodlužování dosahovaných vzdáleností při odpalech. Hlavy holí se na tomto trendu podílejí naprosto minimálně, což je samozřejmě v rozporu s proklamacemi a reklamními slogany velkých výrobců.

Žádný shaft nemá ideálně symetrický tvar. Ani ocelový, ani grafitový. To znamená, že průhyb při namáhání není stejný u dvou identických shaftů, ani v různých rovinách jednoho shaftu. Při švihu (pro 99% hráčů prakticky neopakovateném pohybu) dochází k různým vychýlením hlavy hole mimo rovinu, čehož důsledkem je (drobná) nepřesnost v trefení míče, evtl. ztráta vzdálenosti a směru. Tomu se nechá částečně předejít zjištěním vrcholu těžiště shaftu a cílenou „směrovou“ montáží do hlavy hole. Pokud používáte hole s nastavitelnými parametry otáčením shaftu, pak na to samozřejmě můžete zapomenout. Stejnou nepřesnost představuje i průběh tuhosti shaftu, který se nechá odladit frekvenční analýzou.

Pokud hrajete všemi holemi v sadě, jen třeba šestku, nebo osmičku nemáte rádi, protože máte pocit, že se chová jinak (netrefujete ji optimálně, nemá vzdálenost zapadající do řady holí a pod.) je pravděpodobně právě toto příčinou. K tomu je možné přidat ještě často nestejné švihové hmotnosti v sadě způsobené zpravidla různými hmotnostmi stejných hlav a chybějící korekcí při montáži.

Napadne-li Vás, že Váš švih je natolik nekonzistentní, že nepřesnost shaftu nemůže mít na výsledek vliv, máte částečně pravdu. Ale je to jedna z veličin, které můžete hned na začátku eliminovat a soustředit se pouze na švih, který je ze své podstaty dostatečně nepřesný aby Vám přidělal dost vrásek na čele.

Pokud máte pocit, že jste si zakoupili sadu holí od věhlasného výrobce a ta je přece přesně uzpůsobená, můžu Vás ujistit, že kvalita zpracování komponent, konstrukce, ale hlavně montáže neustále a dlouhodobě klesá a různé hmotnosti, švihové hmotnosti, chybně nařezané, nebo i rozdílné shafty v jedné sadě jsou u všech výrobců a u těch s nejrozsáhlejší reklamou obzvlášť, bohužel běžným jevem.

Velmi úsměvnými jsou pak „testy“ holí prováděné tuzemskými prodejci, resp. publikované komerčními časopisy, prakticky nikdy neuvádějící typ, hmotnost a tuhost shaftu testované hole. Pokud by se tímto způsobem porovnávala auta, byla by řeč o stupni lesku a barvě karoserie, nikdy bychom se ale nedozvěděli jaké jsou pod kapotou motory. U reklam vyzdvihujících vzdálenost jednotlivých holí resp. argumentace zbůsobu dosažení větší vzdálenosti je možné smát se opravdu naplno.

Rozdíl v holích, kterými hrajete Vy a ti nejlepší hráči není na první pohled velký. Největší je ve výběru/selekci komponent a jejich velmi přesné a cílené montáži. Jen potom se i Váš cíl stává dosažitelným.

Se shafty je možné provádět další zásadní úpravy, především pomocí cíleného řezání a posunu průběhu tuhosti, tím i úhlu odpalu, otáček míče a pod.

Velmi zajímavý názor podstatně odlišný od výše uvedeného prezentuje pan Barney Adams (zakladatel firmy Adams Golf a současně výkonný šéf až do roku 2012, kdy byla firma prodána Taylor Made, resp. Adidas) na serveru golfwrx: http://www.golfwrx.com/…ght-answers/

Kontakt

Petr Jandl
Ke Hřbitovu 554
CZ-280 02 Kolín

Telefon: +420 602 241 782

Email: info@jag-golf.cz

Web central: www.jag-golf.com

Web puttery jag´: www.jagputters.com

Web golfové doplňky: www.bagtag.cz

www.markovatko.cz

JAG Putters Bagtag