přejít na obsah webu


Nikam se necpu

Každý z nás už v té situaci byl: povede se skvělý obchod a chcete se odměnit sobě a svému partnerovi, vyhrajete soudní při a chcete poděkovat svému právníkovi anebo chcete prostě udělat ke kulatinám radost někomu z vaší náročné golfové rodiny. Kdo se v českém golfu vyzná, ví, že může kontaktovat výrobce exkluzivních českých putterů jag´ Petra Jandla a ten jim na míru udělá skvost do bagu, o kterém se bude mluvit.

G: O Vás je známo, že je ve značce jag´ na prvním místě kvalita. V situaci, kdy nemůžete dát zákazníkovi ten nejlepší putter, prý zájemce i odradíte. Je pravda, že jste na jaře dokonce odmítl nabídku předvést puttery lidem z týmu prezidenta Baracka Obamy, při jeho nedávné návštěvě Prahy?

PJ: Lidé z americké ambasády mi volali jen pár dní před dubnovou návštěvou amerického prezidenta, zda bych své typicky české puttery neprodával v nejlepším pražském hotelu, kde se na jednu noc ubytuje Barack Obama s manželkou Michelle. Znělo to mimořádně zajímavě. Vím, že nový americký prezident golf hraje a mezi několika sty lidmi jeho doprovodu a lidí z Bílého domu je také řada skvělých golfistů, přesto jsem řekl ne. Hlavním důvodem bylo, že nerad prodávám patry překotně lidem, které nemohu lépe poznat. Chci, aby byly bez výhrad spokojeni a ne aby si narychlo odvezli z Prahy velmi drahý dárek, který jim pak při bližším osahání nesedne. Navíc nebyl ani čas připravit puttery dekorované u příležitosti první evropské cesty Baracka Obamy a jeho projevu na Hradčanském náměstí. To, že jsem mohl v nejstřeženějším hotelu na světě nabízet své hole ve stejnou dobu, kdy tam byla nejvlivnější osobnost světové politiky, z toho se mi trochu zatočila hlava.

G: Není mnoho těch, kteří by dokázali odmítnout dostat své produkty do Bílého domu. Jak tedy vypadají Vaší zákazníci?

PJ: Všechny klienty znám osobně, prakticky žádný kus neodchází z moji dílny bez individualizace. Jak říkají v zámoří: ,, just the way you like it,,. S každým prvkem si daleko více hraju, aby byl markantní rozdíl proti těm, které padají z výrobních linek při masové výrobě putterů. Vybírám nejlepší materiály, musím zaručit výborné zpracování. Co putter, to originál: ražba iniciál, speciální gravírování, zdobení drahými kameny nebo třeba grip z rejnoka. Nejraději dělám puttery přímo pro kupce, ale stále populárnější jsou naše výrobky jako exkluzivní dárek nebo cena v golfovém turnaji.

G: Jak se Vám krátce po uvedení na trh podařilo dostat na – pro mnohé výrobce vysněnou – PGA Tour do USA?

PJ: Ano, podařilo ve mi v roce 2007 zdánlivě nemožné, kdy jsem se do Spojených států na Tour se svými výrobky dostal ve spolupráci s výrobcem kožených gripů, který na mých putterech prezentoval svoje výrobky. Reakce hráčů a trenérů na Tour byla velmi, velmi pozitivní. Setrvání v takto vrcholné soutěži je ale přirozeně otázkou financí. Exportoval jsem i do Austrálie, vždy se ale jednalo o jednorázové obchody s několika desítkami kusů. Domovem putterů jag´ je Evropa a Česká republika, kde jsem schopen poskytnout služby odpovídající mým vlastním nárokům. Mám daleko větší radost, když slyším, že si kamarádi přímo na greenu o mých putterech povídají, nebo když od mých klientů dostávám doporučení na další zákazníky. Tento způsob obchodu mě nutí soustředit se maximálně na každý jednotlivý kus, na provedení každé jednotlivé služby.

G: Jak jste vlastně přišel na to, že budete vyrábět puttery? A jak je to s návratností vložených investic, času a energie?

PJ: Na začátku byla určitě moje osobní touha po vysoce individuálním výrobku odlišujícím se běžně na trhu dostupnému. Ta se myslím prolíná celým mým životem, opravdu velice nerad plavu po proudu. Výše přímých investic dnes dosahuje několika milionů korun a moje osobní nasazení cca. 5000 pracovních hodin do toho samozřejmě počítat nemůžete. Přesto bych do toho šel určitě znovu, i když bych pochopitelně spoustu věcí udělal jinak. Myšlenka není ojedinělá, obzvláště v USA funguje obrovské množství více či méně úspěšných výrobců putterů. Celá problematika začíná být zajímavá až přesazením do Evropy, kde jsme svázáni jednak přísnými ekologickými předpisy – některé povrchové úpravy pro nás zůstanou navždy nedostupné – jednak relativně vyšší cenou jak základních materiálů, tak technologií a práce obecně. K tomu je evropský trh ve srovnání s USA ještě podstatně menším. Velkým problémem je pro mě i např. získání materiálu dostatečně konstantní hustoty a váhy. Abych to shrnul – návratnost je dlouhodobá.

G: Nahlédněme teď trochu do Vaší tvůrčí kuchyně, jak se unikátní české puttery jag´ rodí?

PJ: Byla doba, kdy jsem každé ráno vstal a nakreslil další nový model putteru. Myšlenky se rodily rychleji, než bylo možné financovat jejich vývoj a dotáhnout modely do sériové výroby. Po určité době jsem měl na výběr, buď nebudu vstávat a kreslit nové modely, nebo budu sice vstávat, ale nebudu navrhovat další kusy. Teď přichází doba, kdy mohu dotahovat některé nápady, které končili v šuplíku. Paradoxně mě potěšilo, že si jedna z největších firem na světě letos v lednu nechala patentovat technické řešení, které jsem měl nakreslené již před dvěma lety. Na začátku je vždy ruční kresba, myšlenka. Pro dotažení návrhu prototypu dnes používáme 3D software, následně už musíte testovat konkrétní kusy, protože vymyslet vše jen od stolu bohužel nelze, obzvláště pokud chcete používat progresivní, nevyzkoušené technologie. Musel jsem tak třeba teď po třech měsících zkoušení přehodnotit technologii sváření krčků laserem a celou konstrukci modifikovat. Také vlastní kvalitativní nároky neustále stoupají a to co jsem vyrobil před dvěma lety, bych dnes nejradši úplně předělal. Ale to je vývoj.

G: Ještě loni se o Vás na českém trhu putterů mluvilo jako o objevu roku. Nyní už Vás nikdo nebude šetřit, jak to na Vás působí?

PJ: Ano, moje skromné působení na trhu je stále pro většinu golfistů trochu exotické, ohlas na puttery a celkově služby je ale velmi dobrý a zatím nevidím důvod, proč by se to mělo změnit. Minulý rok byl z hlediska počtu prodaných kusů opravdu mimořádně úspěšný. Letos předpokládám, že budu mít díky pozvolnějšímu náběhu sezony čas připravit k produkci nové technologie a myšlenky.

G: Spolupracujete s českými profesionály?

PJ: Tady jsem zvolil trochu jinou strategii, než by se asi nechala očekávat. České PRO nepovažuji za výkladní skříň, spíše za partnery, kteří mě díky osobním zkušenostem jsou schopni posunout technicky vždy o krůček dopředu. S mými puttery hraje řada vynikajících puttérů . Často si vzpomenu na loňské Players Championschip, kde na 13. jamce hodil Charley Hoffman svůj putter do jezera. Být ten putter jag´, jsem dnes mrtvý muž .

G: Podívejme se na závěr do nejbližší budoucnosti, co Vás čeká?

PJ: Puttery jag´ budou i nadále vyráběny celé v Česku, základní materiál používám převážně z Itálie, šafty zůstanou samozřejmě z Ameriky a pak nejrůznější gripy včetně exkluzivních kožených z Austrálie. Proč jsme nemohli vyhovět lidem od Baracka Obamy je také proto, že kromě demo putterů nemáme na skladě z hotových kusů prakticky nic, vše se vyrábí pro konkrétní zákazníky. To by se v krátké době mělo změnit tím, že nabídneme vždy mírně upravené, již hotové kusy. Naší novou specialitou je individualizace headcoverů a další produkty, jako například exkluzivní přezky na opasky opět s možností osobních úprav. Těším se na Čeladnou a velmi se těším, že se tento rok konečně dostanu na golf.

Kontakt

Petr Jandl
Ke Hřbitovu 554
CZ-280 02 Kolín

Telefon: +420 602 241 782

Email: info@jag-golf.cz

Web central: www.jag-golf.com

Web puttery jag´: www.jagputters.com

Web golfové doplňky: www.bagtag.cz

www.markovatko.cz

JAG Putters Bagtag